Історія кафедри

Кафедра педагогіки та методики викладання іноземних мов   була утворена 1 липня 2021 року шляхом об’єднання двох кафедр: кафедри педагогіки та кафедри методики викладання іноземних мов.

Кафедра методики викладання іноземних мов  заснована 1 вересня 2015 р. 

Створення кафедри методики викладання іноземних мов у 1963 році було зумовлено необхідністю фахової підготовки значної кількості вчителів іноземних мов для, передусім, шкільної освіти. Київський державний педагогічний інститут іноземних мов (у просторіччі «ін.-яз»), створений у 1948 році, потребував реалізації програм не лише мовної освіти, алей й, з одного боку, формування професійної еліти в даній галузі, а з іншого – розвитку наукових досліджень та організації науково-викладацької школи високого, практично міжнародного рівня. З цим завданням керівництво і всі члени кафедри справились і гідно продовжують виконувати свою місію сьогодні.

У 1963 р. її основу склали Антипович Н. К., Бігич М. Д., Горяна Н. С., Кудренко Г. К., Онищенко К. І., Плахотник В. М., Постнікова Н. К., Скляренко Н. К. Поступово зростав кваліфікаційний і науковий рівень викладачів кафедри, розширювався її склад. У 1968 р. на кафедру прийшла Ніколаєва С. Ю., у 1970 р. – Смєлякова Л .., у 1979 р. – Гринюк Г. А. 1980 – 1983 р.р. багаті на поповнення. У цей період на кафедрі почали працювати Гапонова С. В., Бражник Н. О., Сажко Л. А., Хоменко Е. Г., Бадаянц Г. С., Пасічник Л. М., Шерстюк О. М., Демиденко Г. Ф., Соболєва І. Ф. У 1986 р. на кафедру прийшла Щербак Л.., а у 1987 р. – Бігич О. Б. Б. У період 1993-2001 р. на кафедрі працювали Петращук О.. і Яценко Л. М. , а в різні роки – Бражникова Г. Ф., Бейгель І. Л., Вороненко С. О., Голованчук Л.., Дворжецька М.., Кукліна А. О., Найдов Б.., Тимченко О. Т., Соколик Л. А., Буренко С. Г., Плахота О.В., Петрина О. В., Швед Л. І. Пізніше кафедра поповнилася такими науково-педагогічними працівниками: 1999 р. – Кузьменко Ю. В., Черниш В. В.; 2000 р. – Матвійчук О. А., 2001 р. – Пономарьова Ю. А., 2002 р. – Борецька Г. Е., 2003 р. – Арванітопуло Е. Г., Олійник Т. О., 2006 р. – Бориско Н. Ф., Соколова С. В., Шукліна С. І., 2008 р. – Писанко М. Л., Устименко О.М., 2011 р. – Майєр Н. В., 2014 р. – Паршикова О. О.

Ім’я першого завідувача кафедри професора, доктора педагогічних наук Михайла Васильовича Ляховицького увійшло в історію методики й педагогіки як першого вітчизняного розробника теорії і практики застосування технічних засобів навчання іноземних мов, мудрого керівника передової кафедри, талановитого вченого і педагога. Завдяки його зусиллям були створені програми підготовки вчителя середньої школи зі спеціальності дві іноземні мови, розвинулась потужна наукова школа, адже Михайло Васильович виховав не лише висококваліфікованих фахівців у галузі методики, але й залучив до роботи на кафедрі відомих вчених з інших республік СРСР. Його праці, зокрема «Методика преподавания иностранных языков: [Учеб. пособие для філол. спец. вузов] 1981 р.; «Технические средства в обучении иностранным языкам: Пособие для учителей», написана у співавторстві з І. М. Кошман(ом) у 1981 р., «Звукозапис у навчанні іноземних мов» 1970 р.; «Применение звукозаписи в обучении иностранным языкам: учеб. пособие для вузов», 1979 р.; написані ним розділи фундаментальних підручників з методики, таких як «Методика обучения иностранным языкам в средней школе» 1982 р. «Теоретические основы методики обучения иностранным языкам в средней школе» під ред. А. Д. Климентенко, А. А. Миролюбова, 1981 р. та інших і досі залишаються дороговказом для всіх, хто вивчає методику і прагне її розвивати і вдосконалювати.

Наукові кадри, виховані кафедрою, а це, насамперед, Н. К. Скляренко, Л. П. Смєлякова, Н. К. Постнікова, К. І. Онищенко, Г. А. Гринюк, М. Д. Бігич, С. Ю. Ніколаєва, С. В. Гапонова та інші не лише розвивали методичну науку, навчали й виховували студентів і аспірантів, але й здійснювали (і продовжують це робити сьогодні) велику просвітницьку роботу серед вчителів. У часи, коли в далеких сільських школах не було магнітофонів, програвачів та навіть нормального транспорту, доценти, професори й прості викладачі кафедри, не шкодуючи часу і власних зусиль, добирались на попутках, з важкими пристроями в руках, у найвіддаленіші куточки областей України, долали пішки великі відстані, щоб зустрітись із сільським вчителем і розповісти йому про принципи застосування фонограми у викладанні іноземних мов, шляхи фонограми у викладанні іноземних мов, шляхи навчання різних видів читання, етапи навчання говоріння і письма, індивідуалізацію навчання ІМ, навчання граматичних структур, рольову гру на уроках іноземної мови тощо. Крім широкої методичної ерудиції, з часу заснування кафедри, всі її члени прекрасно володіють двома, трьома, а деякі й більшою кількістю, іноземними мовами. Тому студенти, аспіранти, слухачі факультетів і курсів підвищення педагогічної кваліфікації із захопленням слухають лекції і беруть участь в семінарах, наукових конференціях, намагаючись слідувати прикладу своїх старших колег. М. В. Ляховицький, читаючи лекції для викладачів вузів, що з’їжджались з усієї України , наводив приклади п’ятьма (!) іноземними мовами, причому з прекрасною вимовою, і це викликало неабиякий ентузіазм аудиторії і бажання так само бути взірцем для своїх учнів. 

 З 1985 по 1990 р. кафедрою завідував доктор педагогічних наук, професор Вольф Абрамович Бухбіндер, а з 1990 по 2015 р. – доктор педагогічних наук, професор Софія Юріївна Ніколаєва.

КІТ була створена в 1973 році як кафедра засобів навчання та програмування, пізніше – як кафедра обчислювальної техніки, інформатики і методики застосування технічних засобів навчання, кафедра інформатики та комп’ютерних технологій. У різні роки кафедру очолювали професори Чекаль Г. С., Сердюков. І., Провотар О. І., Партико З. В. Останні роки завідувачем кафедри була доктор педагогічних наук, професор Тамара Іванівна Коваль.

З 1 вересня 2015 р. кафедру методики викладання іноземних мов й інформаційно-комунікаційних технологій очолювала Софія Юріївна Ніколаєва – доктор педагогічних наук, професор; Заслужений працівник народної освіти України; відмінник освіти України;  почесний доктор КНЛУ; голова спеціалізованої вченої ради Д 26.054.01 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора  педагогічних наук та доктора філософії за спеціалізаціями:  загальна педагогіка та історія педагогіки;  теорія та методика навчання: германські мови; теорія та методика навчання: романські мови; головний редактор “Вісника Київського національного лінгвістичного університету. Серія Педагогіка та психологія” (1998 – 2017); головний редактор науково-методичного журналу “Іноземні мови” (1995 – 2017); член Міжвідомчої ради з координації наукових досліджень з педагогічних і психологічних наук НАПН України. У 1998 році нагороджена орденом “За заслуги” ІІІ ступеня.  

З 25 лютого 2020 р. кафедру очолила Валентина Василівна Черниш – доктор педагогічних наук, професор; член спеціалізованої вченої ради Д 26.054.01 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук та доктора філософії за спеціалізаціями: загальна педагогіка та історія педагогіки; теорія та методика навчання: германські мови; теорія та методика навчання: романські мови; заступник головного редактора фахового збірника “Вісника Київського національного лінгвістичного університету. Серія Педагогіка та психологія” (категорія Б) (2019 – 2020); головний редактор фахового науково-методичного журналу “Іноземні мови” (категорія Б) (2020 – по теперішній час). Членкиня Міжгалузевої експертної ради з вищої освіти при Акредитаційній комісії, Державна освітня установа «Навчально-методичний центр з питань якості освіти МОН України (2018). Експерт Національного агентства із забезпечення вищої освіти України з акредитації освітніх програм зі спеціальностей 011 Освітні, педагогічні науки, 014 Середня освіта (жовтень 2019 – по теперішній час) (профіль в Google Академії).

Кафедра складається з трьох секцій: секції методики викладання іноземних мов (МВІМ), секції педагогіки та секції інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ).

Профіль в Google Академії кафедри педагогіки, методики викладання іноземних мов й інформаційно-комунікаційних технологій:

https://scholar.google.com.ua/citations?user=FJ5wcZUAAAAJ&hl=uk